Odciążenie konstrukcji, w szczególności przyczółków, odbywa się za pomocą formowania konstrukcji bloku z gruntu zbrojonego materiałami geosyntetycznymi za monolityczną konstrukcją obiektu. Odciążeniu mogą być poddane tylne ściany jak i skrzydła przyczółków nowobudowanych oraz konstrukcje istniejących przyczółków.
Po wybudowaniu bloku z gruntu zbrojonego otrzymujemy pustkę między tym blokiem a monolityczną ścianą przyczółka. Pozwala to na redukcję do zera parcia od gruntu zasypowego. Siła pozioma oddziałująca w tradycyjnych przyczółkach na monolityczne konstrukcje zostaje przejęta przez materiały geosyntetyczne, formujące blok z gruntu zbrojonego.
Poza zmniejszeniem gabarytów konstrukcji monolitycznych (ścian, skrzydeł) wynikających ze zmniejszenia występujących sił w przekrojach dochodzi również do zmniejszenia oddziaływań występujących na posadowienie pośrednie przyczółków. Skutkuje to możliwością optymalizacji posadowienia pośredniego (np. zmniejszając ilość pali lub/i średnic), co przynosi relatywnie duże oszczędności w porównaniu do tradycyjnej technologii budowy.
Zalety stosowania:
- Przejęcie parcia gruntowego w 100% przez materiały geosyntetyczne formujące blok z gruntu zbrojonego
- Trwałość elementów konstrukcji, co najmniej 120 lat użytkowania (trwałość dostosowana do wymagań stawianym obiektom inżynierskim)
- Redukcja kosztów budowy obiektów inżynierskich poprzez zmniejszenie gabarytów żelbetowych elementów wynikających z braku występowania siły poziomej
- Możliwość odciążenia istniejących obiektów, np. w stanie awaryjnym
- Optymalizacja posadowienia pośredniego
- Szybkość i łatwość wznoszenia konstrukcji